Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

Rani simptomi problema s kralježnicom kod djece: kada posjetiti dječjeg ortopeda?

 

Problemi s kralježnicom kod djece mogu biti izazov za roditelje, pogotovo jer se simptomi često razvijaju postupno i teško ih je prepoznati.

 

Pravovremeni posjet dječjem ortopedu ima važnu ulogu u prevenciji i liječenju ovih problema.

 

U ovom blogu opisali smo kako izgleda razvoj kralježnice kod djece, koji problemi mogu nastati, koji su najčešći problemi s kralježnicom kod djece i kako se manifestiraju, kako prepoznati simptome, kada je pravo vrijeme za posjetite dječjeg ortopeda i kako vam dječji ortoped može pomoći .

 

Razvoj kralježnice kod djece

 

Kralježnica je glavni stup tijela koji pruža potporu, omogućuje kretanje i štiti leđnu moždinu. U djece kralježnica prolazi kroz dinamičan proces razvoja od rođenja do adolescencije.

 

Kralježnica se počinje razvijati već u maternici. Nakon rođenja, kada dijete počne podizati glavu, razvija se vratnidio kralježnice. Kasnije, kada dijete počne sjediti i hodati, razvijaju setorakalni i lumbalni dio kralježnice, a u ranom djetinjstvu razvijaju se ijačaju kosti i mišići koji daju potporu kralježničnom stupu. Nepravilno držanjeili ozljede mogu utjecati na ovaj proces.

 

Tijekom puberteta, ubrzani rast može dovesti do problema s kralježnicom kao što su skolioza ili hiperkifoza. Pravilno držanje, jačanje mišića i redoviti pregledi kod dječjeg ortopeda vrlo su važni za očuvanje zdravlja kralježnice u ovoj fazi.

 

Razgvor s djetetom i roditeljima uz pažljiv i stručan klinički pregled najvažniji su prvi korak u postavljanju dijagnoze.

Problemi u razvoju kralježnice kod djece

 

Kralježnica je kod djece fleksibilnija nego kod odraslih, ali to znači da je i sklonija deformacijama i ozljedama.

 

U nastavku teksta doznajte koji su najčešći problemi s kralježnicom kod djece i kako ih prepoznati.

U slučaju potrebe, ortoped će indicirati RTG kralješnice kako bi se utvrdilo moguće postojanje različitih deformacija. Također je RTG metoda izbora u određivanju stupnja deformacije (tzv. Cobbov kut)

 

Skolioza

 

Skolioza je bočna zakrivljenost kralježnice uobliku slova "S" ili “”C” koja se može razviti u razdoblju naglog rasta u adolescenciji, ali može biti prisutna i kod mlađe djece.

 

Može biti blaga, ali ozbiljniji oblici zahtijevaju dulje liječenje, a ponekad i operaciju.

 

Postoji nekoliko vrsta skolioza kod djece, i to:

 

Idiopatska skolioza - najčešći oblik čiji je uzrok uglavnom nepoznat. Ovisno o dobi, može biti:

 

●    infantilna idiopatska skolioza (javlja se u razdoblju od rođenja do treće godine života);

●    juvenilna idiopatska skolioza (može se javiti u dobi od tri do deset godina);

●    adolescentna idiopatska skolioza (javlja se nakon desete godine).

 

Drugi oblik skolioze kod djece je kongenitalna ili prirođena skolioza, koja je posljedica prirođenih deformacija kralježaka. Ovaj oblik skolioze prisutanje od rođenja.

 

Neuromuskularna skolioza povezana je s neurološkim stanjima kao što su cerebralna paraliza ili mišićna distrofija.

 

Za razliku od kongenitalne skolioze koja je vidljiva odmah nakon rođenja i neuromuskularne skolioze koja je posljedica poremećene mišićne ravnoteže i posturalne snage muskulature, idiopatska je skolioza uglavnom asimptomatska pa se teže otkriva.

 

No, ako kod djeteta primjetite nepravilno držanje, nejednakost položaja ramena ili zdjelice obratite se dječjem ortopedu.

 

Dijagnoza se postavlja na temelju pregleda, a ako postoji sumnja na skoliozu, potrebno je napraviti RTG snimku kralježnice u stojećem položaju, kako bi se utvrdio tip i izmjerio točan stupanj zakrivljenosti (tzv. Cobbov kut).

 

Liječenje skolioze

 

Sam tretman ovisi o stupnju zakrivljenosti kralježnice a slijedimo tzv. pravilo tri O - opservacija, ortoza i operacija. U blažim slučajevima, odnosno ako je Cobbov kut do 20 stupnjeva, liječenje uključuje samo opservaciju odnosno praćenje, a savjetuju se i korektivne vježbe te redovito bavljenje tjelesnom aktivnošću.

 

U slučaju da je Cobbov kut između 20 i 40 stupnjeva, koriste se steznici ili ortoze, koji su posebno učinkoviti u razdoblju adolescentnog zamaha rasta i mogu pomoći da se izbjegne operacija.

 

U težim slučajevima gdje je Cobbov kut veči od 40 stupnjeva, može biti potrebna operacija.

 

Test pretklona ili Adamsov test vrlo je osjetljiv u otkrivanju deformacija kralježnice.

Kifoza

 

Kifoza je abnormalna zakrivljenost gornjeg dijela kralježnice (torakalne regije), koja rezultira "pogrbljenim"izgledom leđa. Može biti uzrokovana lošim držanjem tijela (posturalna kifoza) ili posebnim stanjima kao što je Scheuermannova bolest.

 

Također postoji nekoliko vrsta kifoze.

 

Posturalna kifoza - najčešći oblik kifoze, uglavnom uzrokovan lošim držanjem i često je reverzibilan.

 

Scheuermannova kifoza – povezana s abnormalnim rastom kralježaka, št odovodi do zakrivljenosti kralježnice i obično se javlja tijekom adolescencije.

 

Kongenitalna kifoza prisutna je od rođenja, posljedica je nepravilnog razvoja kralježaka.

 

Liječenje kifoze

 

Liječenje kifoze također ovisi o vrsti poremećaja.

 

Kod posturalne kifoze uglavnom se koristi fizikalna terapija koja uključuje vježbe za jačanje mišića leđa i ispravljanje držanja.

 

Steznici (ortoze) se koriste kod adolescenata sa Scheuermannovom kifozom za stabilizaciju i korekciju zakrivljenosti tijekom rasta.

 

U težim slučajevima, kada konzervativne metode liječenja ne uspiju ili kada je zakrivljenost ekstremna (više od 75 stupnjeva), može se preporučiti operacija ispravljanja kralježnice.

 

Lordoza

 

Lordoza je stanje u kojem dolazi do prekomjerne zakrivljenosti donjeg dijela kralježnice (lumbalni dio). Kod djece lordoza može biti posljedica slabosti mišića, pretilosti ili ozljede.

 

Još jedan uzročnnik mogu biti neuromuskularni poremećaji ili stanja poput cerebralne paralize.

 

Liječenje lordoze

 

Za liječenje lordoze najčešće se koristi fizikalna terapija. Usredotočenost je na jačanju trbušnih i leđnih mišića.

 

Steznici (ortoze) se koriste nešto rjeđe, ali se mogu preporučiti u težim slučajevima.

 

Operacija je indicirana vrlo rijetko kada je riječ o liječenju lordoze, osim ako stanje ne uzrokuje ozbiljne probleme s hodanjem ili pokretljivošću.

 

Spondilolisteza

 

Spondilolisteza je stanje u kojem jedan kralježak klizi prema naprijed preko kralješka ispod njega.

 

Može uzrokovati bol u donjem dijelu leđa i nogama, ukočenost ili slabost mišića. Kod djece je često povezan sa stres prijelomom kralješka zbog pretjerane aktivnosti.

 

Vrste spondilolisteze su:

 

Istmična spondilolisteza, koja je najčešći oblik u djece, obično je uzrokovana stres prijelomom u kralješcima.

 

Degenerativna spondilolisteza koja se obično javlja kod starijih osoba, ali može zahvatiti i djecu s genetskom predispozicijom.

 

Liječenje spondilolisteze

 

Liječenje u ovom slučaju također ovisi o vrsti i stupnju spondilolisteze.

 

Konzervativne metode, kao što su mirovanje, fizikalna terapija i lijekovi protiv bolova prvi su koraci.

 

Ako konzervativne metode ne uspiju, može biti potrebna operacija za stabilizaciju kralježnice i smanjenje boli. Postupci uključuju spinalnu fuziju ili dekompresiju.

 

Simptomi najčešćih problema s kralježnicom kod djece

 

Rano prepoznavanje simptoma problema s kralježnicom i pravovremeni odlazak dječjem ortopedu mogu značajno poboljšati ishode liječenja. Evo nekoliko znakova na koje treba obratiti pozornost:

 

●    Nepravilan položaj ramena ili kuka: jedan kuk ili rame mogu izgledati viši od drugog. Ovo je često prvi znak skolioze.

●    Bol u leđima: Stalna bol, osobito u donjem dijelu leđa, može ukazivati ​​na lordozu, spondilolistezu ili čak probleme s diskom.

●    Izražena zakrivljenost gornjeg dijela leđa: Može ukazivati ​​na kifozu. Djeca se često žale na umor ili bolove u leđimana kon dugog sjedenja ili stajanja.

●    Ukočenost ili gubitak fleksibilnosti: Djeca koja se žale na ukočenost ili imaju problema sa savijanjem prema naprijed mogui mati problema s kralježnicom.

●    Promjene u hodu: ako djete počne šepati ili mu je teško hodati, to može biti znak spondilolisteze ili drugog ozbiljnijeg problema.

 

Nejednak položaj ramena ili kukova može ukazivati na deformacije kralježnice.

Uloga dječjeg ortopeda u rješavanju problema dječje kralježnice

 

Dječji ortoped stručnjak je za probleme mišićno-koštanog sustava kod djece. Imaju ključnu ulogu u dijagnostici, liječenju i prevenciji problema s kralježnicom i ostalim kostima i zglobovima.

 

Osim liječenja postojećih problema, dječji ortopedi su tu i preventivno, pa je njihova uloga preporučiti aktivnosti koje jačaju mišiće leđa, održavaju gipkost i pomažu u pravilnom držanju.

 

Osim toga, dječji ortopedi pomažu roditeljima prepoznati rane simptome i pratiti napredak djeteta, osiguravajući zdrav rast i razvoj.

 

Kada posjetiti dječjeg ortopeda?

 

Rana dijagnoza ključ je uspješnog liječenjaproblema s kralježnicom. Posjet dječjem ortopedu preporučuje se ako:

 

●    Držanje djeteta nije pravilno ili se pogoršava.

●    Dijete se žali na stalne bolove u leđima.

●    Vidljiva je asimetrija ramena, kukova ili kralježnice.

●    Dijete teško hoda ili održava ravnotežu.

●    Postoji obiteljska povijest problema s kralježnicom, poput skolioze.


Nakon pregleda, vaš dječji ortoped može preporučiti rendgenske snimke, magnetsku rezonancu ili druge dijagnostičke metode za utvrđivanje uzroka problema i izradu plana liječenja.

 

Zaključak

 

Problemi s kralježnicom kod djece mogu se uspješno liječiti pravilnom njegom i ranom dijagnozom. Ako primijetite promjene u držanju djeteta, bolove ili probleme s hodanjem, ne oklijevajte – posjetite dječjeg ortopeda. Stručna pomoć i pravovremena intervencija mogu značajno pridonijeti zdravlju vašeg djeteta.

 

Stručnost dječjeg ortopeda uz suradnju roditelja može osigurati najbolji mogući ishod za dijete s problemima kralježnice.

 

Ako ste kod svog djeteta prepoznali neki odnavedenih simptoma ili biste željeli obaviti preventivni pregled, javite nam se i dogovorite termin. Podsjećamo da je jedan od članova našega tima i dr. Sven Šimunić, spec. ortopedije i traumatologije i dječji ortoped.

OSTALE OBJAVE

Matične stanice iz masnog tkiva: liječenje ortopedskih bolesti

Matične stanice iz masnog tkiva: liječenje ortopedskih bolesti

više
Zašto je Doppler arterija i vena važna metoda u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti?

Zašto je Doppler arterija i vena važna metoda u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti?

više
Miniflebektomija u liječenju proširenih vena

Miniflebektomija u liječenju proširenih vena

više