Što je dječja ortopedija i kada se treba obratiti dječjem ortopedu?

Što je dječja ortopedija i kada se treba obratiti dječjem ortopedu?

Dječja ortopedija je područje medicine posvećeno dijagnostici, liječenju i prevenciji problema mišićno-koštanog sustava u djece i adolescenata.

Dječje tijelo se neprestano razvija pa problemi koji se javljaju u djetinjstvu zahtijevaju poseban pristup i razumijevanje, a stručnjaci koji se bave rješavanjem ovih problema i njihovom prevencijom su dječji ortopedi.

Ako ste roditelj, možda se pitate kada je vrijeme potražiti pomoć dječjeg ortopeda i kako prepoznati potencijalne probleme. U ovom blogu odgovaramo na ta pitanja i dajemo uvid u najčešća stanja koja zahtijevaju pozornost dječjeg ortopeda.

Stanja koja se pojavljuju u dječjoj dobi uvelike se razlikuju od onih u odrasloj, zato je važno obratiti se upravo dječjem ortopedu.

Što je dječja ortopedija?

Krenut ćemo od toga što je dječja ortopedija te koja stanja i bolesti liječi ova grana medicine.

Dječja ortopedija je specijalizirana grana ortopedije koja se bavi zdravljem kostiju, zglobova, mišića, ligamenata i tetiva u djece, od novorođenčadi do adolescenata.

Iako je pretežno kirurška grana zbog primjene operativnog pristupa u liječenju brojnih stanja, dječja ortopedija usko surađuje s medicinskim specijalnostima koje se bave neoperativnim (konzervativnim) liječenjem kao što su fizikalna medicina i rehabilitacija, sportska medicina, neurologija i reumatologija.

Dječja ortopedija usmjerena je na dijagnosticiranje, liječenje i prevenciju:

  • Kongenitalnih deformacija (deformacije prisutne od rođenja),
  • Poremećaja u razvoju,
  • Ozljeda i trauma uzrokovanih padom ili sportskim aktivnostima.

Posebnost dječje ortopedije leži u činjenici da dijete raste i razvija se, stoga je fokus dječjih ortopeda na pravovremenom otkrivanju simptoma i pravovremenom liječenju jer na taj način djeci omogućujemo pravilan razvoj, zdrav i funkcionalan mišićno-koštani sustav, te zdravo i aktivno djetinjstvo.

Ultrazvuk kukova kod novorođenčadi radi se već između 4. i 6. tjedna života i važan je dijagnostički pokazatelj te je iznimno koristan u ranom otkrivanju i pravovremenom liječenju potencijalnog problema.

Zbog kojih se bolesti i stanja najčešće obraćamo dječjem ortopedu?

Dječji ortopedi bave se širokim spektrom stanja i bolesti, a neki od najčešćih problema mišićno-koštanog sustava koji se javljaju kod djece su:

  • Kongenitalne anomalije, kao što su razvojni poremećaji kukova, koštane anomalije gornjih i donjih udova, Perthesova bolest, Sprengelov deformitet i slično.
  • Deformacije u razvoju stopala kod kojih je stopalo okrenuto prema unutra ili prema dolje.
  • X ili O noge: deformiteti nogu koji utječu na pravilno hodanje.
  • Ozljede i traume, kao što su prijelomi, uganuća ili iščašenja uslijed padova ili sportskih ozljeda.

Osim toga, dječja ortopedija pokriva i teže bolesti i stanja, kao što su infekcije kostiju (osteomijelitis) ili zglobova (septički artritis), kao i dobroćudne ili maligne tumore kostiju.

Skolioza je najčešća deformacija kralježnice. Do sumnje na ovu deformaciju može dovesti nejednakost u položaju i visini ramena kod djeteta ili nepravilni položaj glave (ne prati liniju kralježnice).

Kada je potrebno konzultirati dječjeg ortopeda?

Dok neka stanja zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju, druga mogu biti manje očita i razviti se tijekom vremena. Neke od situacija koje možda nisu uočljive na prvi pogled, a u kojima je preporučljivo konzultirati dječjeg ortopeda su sljedeće:

  • Problemi s hodom ili držanjem (ako dijete hoda na prstima, ako postoji nesklad u duljini nogu, ako primijetite da se dijete često spotiče ili pokazuje znakove boli pri hodu)
  • Bolovi u kostima, zglobovima ili mišićima koji traju više od nekoliko dana, osobito u koljenima, kukovima ili kralježnici, kao i bolovi koji se ponavljaju bez jasnog uzroka, poput onih povezanih s "bolovima rasta".
  • Asimetrija u ramenima, kukovima ili kralježnici ili nepravilan izgled stopala, prstiju ili zglobova.
  • Ozljede tijekom igre ili sporta koje uzrokuju oticanje, bol ili nemogućnost pomicanja ekstremiteta.

Intenzivan trening kod djece i tinejdžera može uzrokovati probleme i bolove u leđima, kukovima, koljenima itd., a sportske ozljede mogu dovesti i do oticanja i nemogućnosti pomicanja određenog zgloba.

Što je još važno znati o razvoju mišićno-koštanog sustava kod djece?

Ukoliko je vašem djetetu potrebna intervencija dječjeg ortopeda zbog ozljede ili prijeloma, važno je znati da su dječje kosti fleksibilnije i brže zarastaju od kostiju odraslih pa im je potrebno kraće vrijeme oporavka.

Osim toga, djeca imaju više hrskavice u kostima, a pravilna prehrana bogata kalcijem i vitaminom D pridonosi zdravom razvoju kostiju.

Zaključak

Ukoliko iz bilo kojeg od razloga koje smo naveli trebate savjet dječjeg ortopeda ili želite stručne savjete vezane uz razvoj vašeg djeteta, zakažite termin već danas.

Podsjećamo da je jedan od članova našeg tima dr. Sven Šimunić, spec. ortopedije i traumatologije i dječji ortoped.

OSTALE OBJAVE

Što je 4P medicina i zašto je ovaj koncept budućnost zdravstva?

Što je 4P medicina i zašto je ovaj koncept budućnost zdravstva?

više
PRP u estetici lica i vrata: prirodno pomlađivanje kože plazmom bogatom trombocitima

PRP u estetici lica i vrata: prirodno pomlađivanje kože plazmom bogatom trombocitima

više
Septorinoplastika: Sve što ste željeli znati o operaciji nosa

Septorinoplastika: Sve što ste željeli znati o operaciji nosa

više