Osteoartritis - simptomi i liječenje

Osteoartritis - simptomi i liječenje

Što je osteoartritis, kako prepoznati i ublažiti simptome te koje su učinkovite metode liječenja?

Osteoartritis je jedan od najčešćih oblika artritisa, poznat po tome što uzrokuje bol i ukočenost u zglobovima.

To je degenerativna bolest koja uzrokuje oštećenje hrskavice koja prekriva krajeve kosti unutar zgloba, što može dovesti do trenja kostiju, oticanja, gubitka pokretljivosti i kronične boli.

U novom blogu detaljno smo objasnili što je osteoartritis, kako ga prepoznati, odnosno koji su rani i najčešći simptomi osteoartritisa te koje su najučinkovitije metode za ublažavanje simptoma i liječenje, uključujući suvremene i učinkovite metode liječenja, kao što je PRP (platelet-rich plasma ili plazma bogata trombocitima) i korištenje matičnih stanica iz masnog tkiva.

Što je osteoartritis?

Osteoartritis je kronična degenerativna bolest zglobova koja zahvaća zglobnu hrskavicu, vezivno tkivo, a u kasnijim fazama može zahvatiti i okolne kosti. 

Uzrokuje oštećenje i razgradnju hrskavice, što dovodi do smanjene pokretljivosti i bolova u zglobovima. Najčešće zahvaća zglobove koji nose težinu, kao što su koljena, kukovi, ruke i kralježnica.

Kada, kako i kod koga nastaje osteoartritis?

Osteoartritis se najčešće javlja nakon 50. godine života, no može zahvatiti i mlađe osobe koje su izložene određenim rizicima. Čimbenici koji doprinose osteoartritisu uključuju:

  • Životna dob: s godinama, hrskavica se troši i zglobovi postaju osjetljiviji na oštećenja.
  • Genetika: Nasljedni čimbenici mogu igrati ulogu u razvoju osteoartritisa, osobito ako su drugi članovi obitelji imali problem.
  • Ozljede: Ozljede zglobova, poput prijeloma ili oštećenja ligamenata, mogu uzrokovati osteoartritis, čak i godinama nakon ozljede.
  • Konstantan stres na zglobovima: Aktivnosti koje uključuju ponavljajuće pokrete ili stres na zglobovima, poput dizanja utega ili stalnog klečanja, povećavaju rizik od osteoartritisa.
  • Prekomjerna tjelesna težina: Prekomjerna težina povećava opterećenje zglobova, posebice donjih ekstremiteta poput koljena i kukova, ubrzavajući proces propadanja hrskavice.

Jedan od važnih čimbenika za razvoj osteoartritisa je životna dob.

Koji su prvi znaci osteoartritisa – kako ga prepoznati?

Prvi znakovi osteoartritisa često mogu biti suptilni i mogu varirati ovisno o zahvaćenom zglobu. Neki od najčešćih ranih simptoma su:

Bolovi u zglobovima: Bolovi su obično povezani s tjelesnom aktivnošću, a mogu se pojaviti i tijekom razdoblja odmora.

Ukočenost zglobova: Ukočenost se najčešće osjeća nakon razdoblja neaktivnosti, osobito ujutro ili nakon dugotrajnog sjedenja.

Ograničena pokretljivost: Smanjena fleksibilnost i osjećaj ukočenosti zglobova uobičajeni su simptomi.

Zglobovi zahvaćeni osteoartritisom mogu izazvati škripanje zbog trenja kostiju.

Prvi znakovi osteoartritisa mogu biti bolovi u zglobovima, jutarnja ukočenost i ograničena pokretljivost zglobova.

Koji su najčešći simptomi osteoartritisa?

Kako osteoartritis napreduje, simptomi postaju izraženiji. Najčešći simptomi uključuju:

Bolove u zglobovima: Bolovi mogu biti stalni ili povremeni, a intenzitet može varirati od blage nelagode do intenzivne boli koja značajno utječe na svakodnevne aktivnosti.

Jutarnja ukočenost ili ukočenost nakon razdoblja odmora uobičajeni su simptomi.

Otok i osjećaj topline: U nekim slučajevima može doći do oticanja zgloba i osjećaja topline oko zgloba.

Deformacije zglobova: U uznapredovalim stadijima zglobovi se mogu deformirati zbog oštećenja i promjena strukture kostiju.

Koje metode postoje za liječenje osteoartritisa i ublažavanje njegovih simptoma?

Liječenje osteoartritisa ima za cilj ublažiti simptome, poboljšati funkciju zglobova i usporiti napredovanje bolesti. Postoji nekoliko opcija liječenja, uključujući slijedeće:

Lijekovi za ublažavanje boli: Analgetici (paracetamol) i nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) često se koriste za smanjenje boli i upale.

Fizikalna terapija: uključuje vježbe koje pomažu u jačanju mišića, povećavaju fleksibilnost i smanjuju bolove u zglobovima.

Injekcije kortikosteroida: Kortikosteroidi mogu pomoći u smanjenju upale i boli, ali se ne koriste često zbog rizika od nuspojava.

PRP terapija (plazma bogata trombocitima) - izuzetno inovativna i učinkovita metoda za liječenje osteoartritisa, koja podrazumijeva ubrizgavanje koncentrirane plazme bogate trombocitima u zglob za regeneraciju tkiva i smanjenje boli.

Terapija matičnim stanicama masnog tkiva: Matične stanice masnog tkiva imaju regenerativna svojstva i pomažu u oporavku oštećene hrskavice.

Za liječenje i ublažavanje simptoma osteoartritisa koriste se i nove, učinkovite metode regenerativne medicine: plazma bogata trombocitima (PRP) i terapija matičnim stanicama iz masnog tkiva.

Kako se PRP koristi za liječenje osteoartritisa?

PRP terapija (terapija plazmom bogatom trombocitima) suvremeni je pristup liječenju osteoartritisa. Ova metoda koristi plazmu bogatu trombocitima iz krvi pacijenta za poticanje regeneracije hrskavice i smanjenje upale. Postupak uključuje sljedeće korake:

Prvi korak je vađenje male količine krvi od pacijenta.

Krv se potom centrifugira kako bi se dobila koncentrirana plazma bogata trombocitima.

PRP se ubrizgava u zahvaćeni zglob. Čimbenici rasta sadržani u plazmi bogatoj trombocitima potiču regeneraciju tkiva, smanjuju upalu i ubrzavaju proces oporavka.

PRP je neinvazivna metoda koja pomaže u smanjenju boli i poboljšava funkciju zglobova, osobito kod pacijenata kod kojih konvencionalne metode liječenja nisu dale željene rezultate.

PRP (plazma bogata trombocitima) potiče regeneraciju hrskavice, ublažava bolove uzrokovane osteoartritisom i smanjuje upalu.

Kako se matične stanice iz masnog tkiva koriste za liječenje osteoartritisa?

Terapija matičnim stanicama masnog tkiva predstavlja revolucionarnu metodu liječenja osteoartritisa. Matične stanice su specifične stanice koje imaju sposobnost diferencijacije u različite vrste tkiva, uključujući i hrskavicu, što omogućuje regeneraciju oštećenih zglobova.

Masno tkivo uzima se s tijela pacijenta, najčešće s abdomena, minimalno invazivnom metodom liposukcije.

Matične stanice se zatim izoliraju iz masnog tkiva i pripremaju za injekciju, a nakon pripreme se injektiraju u zahvaćeni zglob gdje djeluju na regeneraciju hrskavice, smanjuju upalu i usporavaju progresiju osteoartritisa.

Liječenje matičnim stanicama iz masnog tkiva omogućuje obnovu hrskavičnog tkiva, smanjenje boli i povećanje pokretljivosti zglobova, što ovu metodu čini vrlo učinkovitom u liječenju osteoartritisa, posebice kod pacijenata s uznapredovalom degeneracijom zglobova.

Matične stanice iz masnoga tkiva omogućuju obnovu hrskavičnog tkiva i usporavaju progresiju osteoartritisa.

Zaključak

Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja može značajno utjecati na kvalitetu života oboljelih. Prvi simptomi poput boli i ukočenosti zahtijevaju pozornost jer se pravovremenim prepoznavanjem i liječenjem može spriječiti napredovanje bolesti. Postoji nekoliko različitih metoda liječenja osteoartritisa, a posebno učinkovitima pokazalo se liječenje osteoartritisa plazmom bogatom trombocitima i terapija matičnim stanicama iz masnog tkiva.

PRP terapija i tretman matičnim stanicama masnog tkiva pomažu u ublažavanju simptoma, smanjenju boli i vraćanju pokretljivosti te predstavljaju značajan iskorak u borbi protiv ove bolesti.

Ukoliko Vi ili netko Vaš blizak imate osteoartritis ili na temelju određenih simptoma posumnjate na njega, javite nam se i zakažite pregled, kako bismo pronašli najbolji način za rješavanje Vašeg problema i izradili individualni plan liječenja.

OSTALE OBJAVE

Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

više
Matične stanice iz masnog tkiva: liječenje ortopedskih bolesti

Matične stanice iz masnog tkiva: liječenje ortopedskih bolesti

više
Zašto je Doppler arterija i vena važna metoda u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti?

Zašto je Doppler arterija i vena važna metoda u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti?

više