Punkcija koštane srži

Punkcija koštane srži

Što je punkcija koštane srži, zašto se radi i kako izgleda?

Punkcija koštane srži je dijagnostička metoda koja liječnicima omogućuje uvid u stanje koštane srži radi dijagnosticiranja niza različitih bolesti.

Ovaj postupak može pružiti značajne informacije o zdravlju koštane srži, krvnih stanica i hematopoetskog sustava.

Punkcija koštane srži najčešće uključuje uzimanje uzorka koštane srži iz sternuma ili zdjelice, radi postavljanja dijagnoze hematološke bolesti, ili za dobivanje koncentrata matičnih stanica koštane srži (BMAC).

U novom blogu detaljno smo objasnili što je to punkcija koštane srži, kako procedura izgleda i zašto je važana.

Što je koštana srž i zašto se radi punkcija koštane srži?

Koštana srž je meko tkivo unutar kostiju koje proizvodi krvne stanice: crvene krvne stanice, bijele krvne stanice i trombocite.

Punkcija koštane srži je postupak u kojem se igla uvodi u kost kako bi se dobio uzorak koštane srži.

Ovaj postupak pomaže u dijagnosticiranju i praćenju stanja kao što su leukemija, anemija, limfomi i druge bolesti krvi.

Pored toga, punkcijom koštane srži se, kao što smo spomenuli, uzima koštana srž iz koje se dobiva koncentrat matičnih stanica koštane srži (BMAC).

Punkcijom koštane srži može se dobiti koncentrat matičnih stanica koštane srži (BMAC).

Kada je potrebno raditi punkciju koštane srži?

Procjenu o potrebi punkcije koštane srži u dijagnostičke svrhe donosi hematolog, a ona je u pravilu potrebna u sljedećim situacijama:

Dijagnosticiranje bolesti: Ako postoji sumnja na bolesti poput leukemije, limfoma, anemije, limfoma, multiplog mijeloma ili drugih bolesti krvi.

Praćenje liječenja: Kod pacijenata koji se već liječe od hematoloških bolesti, punkcija koštane srži u određenim situacijama može pomoći liječnicima u praćenju učinkovitosti terapije i potrebnim prilagodbama.

Neuobičajeni nalazi laboratorijskih nalaza ili iz nepoznatih razloga stalno povišena temperatura također mogu biti razlog za punkciju koštane srži jer pomaže u utvrđivanju uzroka takvih nalaza ili stanja.

Punkcija koštane srži može se obaviti kod pacijenata svih dobi, uključujući djecu i odrasle.

Punkcija koštane srži s ciljem dobivanja matičnih stanica

Osim u dijagnostičke svrhe, punkcija koštane srži radi se i radi dobivanja koncentrata matičnih stanica iz koštane srži (BMAC), jer su matične stanice iz koštane srži široko primjenjive u liječenju raznih stanja i bolesti, posebice u liječenju osteoartritisa i oštećenja tetiva. 

Neposredni učinci koncentrata matičnih stanica koštane srži (BMAC) uključuju ublažavanje boli, povećanu funkciju i pokretljivost zglobova te smanjenje oteklina.

Centrifugiranje koštane srži i odvajanje stanica.

Kako se pripremiti za punkciju koštane srži?

Priprema za punkciju koštane srži uključuje liječnički pregled i upoznavanje liječnika sa svim simptomima, poviješću bolesti, terapijama i lijekovima koje uzimate, kao i eventualnim alergijama ili ranijim reakcijama na lijekove.

Ako je potrebno, liječnik može zatražiti dodatne pretrage i analize. Kao i kod većine medicinskih zahvata, sve je individualno i ovisi o zdravstvenom stanju pacijenta.

Kako izgleda postupak punkcije koštane srži?

Punkcija koštane srži je siguran zahvat, izvodi se u lokalnoj anesteziji ili kratkotrajnoj općoj intravenskoj anesteziji.

Pacijent leži na stolu, najčešće na trbuhu ili na boku. Mjesto uboda obično je stražnji dio zdjelice (stražnji dio ilijačne kriste), ali može biti i prednji dio ilijačne kriste, prsna kost ili druge kosti, ovisno o specifičnim potrebama.

Mjesto uboda temeljito se očisti antiseptikom, a ubrizgava se lokalni anestetik koji smanjuje bol tijekom zahvata. U slučaju opće anestezije daje se intravenozno.

Nakon što anestezija počne djelovati, liječnik uvodi tanku, šuplju iglu kroz kožu i mišić u kost.

Kada igla dođe do koštane srži, liječnik štrcaljkom izvlači malu količinu tekućeg uzorka koštane srži (aspiracija). U dijagnostičke svrhe ponekad se uzima mali komad čvrste koštane srži (biopsija).

Pacijent obično ostaje kratko vrijeme na promatranju kako bi se osiguralo da nema komplikacija.

Ako je zahvat obavljen u lokalnoj anesteziji, možete se brzo vratiti svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima ako se osjećate dobro.

Na mjesto uboda stavlja se sterilna gaza koja treba ostati 24 sata nakon intervencije. Za to vrijeme zabranjeno je vlažiti gazu.

Aspiracija koštane srži sa svrhom dobivanja matičnih stanica.

Je li ista punkcija koštane srži za dijagnostiku i prikupljanje matičnih stanica?

U slučaju punkcije koštane srži u svrhu stvaranja koncentrata matičnih stanica, koštana srž se također dobiva punkcijom zdjelične kosti iglom i štrcaljkom u lokalnoj anesteziji ili sedaciji ili laganoj općoj anesteziji.

Ovdje nema biopsije, odnosno uzima se samo tekući uzorak (aspiracija).

Postupak je, kao što smo objasnili, minimalno invazivan i većina pacijenata osjeća tek malu ili nikakvu bol na mjestu uboda. 

Primjena matičnih stanica iz koštane srži u zahvaćeno područje.

Zaključak

Punkcija koštane srži važan je dijagnostički postupak koji omogućuje detaljan uvid u zdravstveno stanje krvnih stanica i koštane srži, kao i metoda kojom se dobiva

koncentrat matičnih stanica koštane srži (BMAC), koji je učinkovit u liječenju bolesti kao što su osteoartritis, teniski i golferski lakat.

Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao da bolje shvatite što je punkcija koštane srži i kako izgleda. 

Na našem blogu pronađite više edukativnih tekstova iz područja ortopedije, flebologije, sportske medicine, regenerativne medicine i liječenja kroničnih rana, a ukoliko trebate medicinske usluge iz nekog od navedenih područja, kontaktirajte nas kako bismo dogovorili termin.

OSTALE OBJAVE

Osteoartritis - simptomi i liječenje

Osteoartritis - simptomi i liječenje

više
Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

Dječja ortopedija: Česti problemi s kralježnicom kod djece

više
Matične stanice iz masnog tkiva: liječenje ortopedskih bolesti

Matične stanice iz masnog tkiva: liječenje ortopedskih bolesti

više